3D Stereo Kameralar

Basler Stereo Kamera

3D Yapay Görmede Çift Mercek Kullanımı

Basler geniş yapay görme kamera ailesine yeni nesil stereo kameralar eklendi – rc_visard 65 ve 160.

Basler, 2 boyutlu yapay görme uygulamalarında ihtiyaç duyulan alan ve çizgi tarama kameralarına ek olarak SWIR ve UV gibi farklı spektrumları destekleyen kameralar da sunmaktadır.
3 boyutlu (3D) uygulamalar için geliştirilen kameralar ise ToF (Time of Flight), RGB-D ve çift mercekli (stereo) görüntü yakalama teknolojilerini kullanmaktadır.

rc_visard stereo kamera ailesi 65mm, 160mm mercek (göz) aralığına ve farklı görüş alanına (FOV) sahip, renkli ve monokrom sensör seçeneği sunan, hareketli ve sabit platformlar için tasarlanmış toplamda 5 alternatif modele sahiptir.

Bu kameralar sahip oldukları Nvidia Tegra K1 işlemci sayesinde, seçilecek modele bağlı olarak 20cm – 300cm gibi geniş bir aralıkta yer alan görüntüleri 1280px x 960px çözünürlüğe ulaşan hassasiyette işleyebilmektedir. 3D derinlik bilgisi, navigasyon verileri, algılama, konfigürasyon ve veri tabanı olmak üzere beş modülde gruplanan görüntü analiz ve kamera konfigürasyon/kalibrasyon işlevlerini gerçek zamanlı olarak gerçekleştirerek görüntü ve 3-boyutlu derinlik bilgilerini Gigabit Ethernet arayüzü üzerinden GigE Vision/GenICam protokolleriyle veya gRPC üzerinden host aygıta aktarabilirler. Kamera konfigürasyonu ise yerel WebGUI, Rest-API veya GigE Vision/GenICam üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Halcon, OpenCV, PCL ve ROS gibi 3. parti kütüphane ve işletim sistemi desteği ise kameraların mevcut platformlara kolayca entegre edilebilmelerine olanak sağlamaktadır. 

rc_visard 65 ve 160 stereo kameraları isteğe bağlı olarak ayrıca satın alınabilecek olan, Basler’in Robotik Uygulama Yazılımı’nın içerdiği altı modülü kullanarak; CAD Ölçü Karşılaştırma, Silüet Eşleme, Ürün Toplama, GPS’siz Navigasyon gibi karmaşık Robotik uygulamaların 3D görüntü işleme işlevleri kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.