Advantech – Raylı Ulaşım için Güçlü Bilişim Platformları

ITA-580 Poster
Advantech ITA-580 Raylı Ulaşımda Dijital Dönüşümü Hızlandırıyor
Advantech, ürettiği son teknoloji ürünü EN 50155 bilgisayar platformu olan ITA-580 ile demiryolu sektörünün dijitalleştirmesinde yeni bir dönem açıyor. 11. Nesil Intel® Core™ işlemcileri destekleyen bu bilgisayar ailesi, ECC destekli bellek ve güvenli 2.5 GbE bağlantılarıyla güvenilir yüksek performans sağlar. Gelişmiş siber güvenlikli tasarımı kritik verileri korurken geniş voltaj (24V ~110VDC) desteği, çeşitli demiryolu sistemleriyle kusursuz bütünleşme sağlar. TPM 2.0, güvenlik ve sanallaştırma yeteneklerini geliştirerek verimli ve güvenilir operasyonlara olanak sağlar. Süper kapasitör tasarımlı KGK (kesintisiz güç kaynağı) ve değiştirilebilir 5G ve Wi-Fi 6 modülleri demiryolu taşıtlarının iletişim becerilerini güçlendirir. Geleceğin gereksinmlerini hedefliyen bu çözüm, demiryolu endüstrisini dönüştürerek verimliliği, güvenliği ve yolcu deneyimlerini artırıyor.
Raylı Ulaşıma Özel Tasarım 
  • 11.Nesil Intel® Core™ H-Serisi İşlemci (RM590E) platformu.
  • Güç kesintilerinde devreye giren süper kapasitör tabanlı güç kaynağı modülleri
  • Zamana Duyarlı Ağ (Network) teknolojisi.
  • Eş zamanlı göreve yapabilen sanallaştırma .
  • Gelişkin kablosuz 5G ve Wi-Fi 6 iletişim bütünleşmesi.
  • Yedekli bağlanabilirlik için “LAN bypass” özelliği (EN 50155 OT4 uyumlu).
  • Geniş Aralıklı (24 – 110 VDC) güç girişi (EN 50155 uyumlu)
Sanallaştırma ve Siber Güvenlik 

Sanallaştırılmış sistemlerin ölçeği, değişen kaynak gereksinimlerine göre kolaylıkla büyütülebilir veya küçültülebilir. Bu esneklik, demiryolu operatörlerinin yoğun zamanlar veya özel etkinlikler sırasında artan iş yüklerine uyum sağlamasına olanak tanır. VM’ler (“virtual machine”) birbirlerinden izole edilmiş olup, kötü amaçlı yazılımlara veya siber saldırılara karşı gelişkin güvenlik ve koruma sağlar. Ayrıca bir güvenlik ihlali veya sistem arızası durumunda kolay kurtarma ve geri yükleme olanağı sağlarlar. Bu sayede hızlı bir şekilde dağıtılabilir, çoğaltılabilir veya farklı fiziksel sunuculara taşınabilirler. Özetle sanallaştırma genel sistemi etkilemeden demiryolu uygulamalarının hızlı test edilmesine, konuşlandırılmasına ve yükseltilmesine olanak tanır.,

Virtualization
Süper kapasitör tabanlı Kesintisiz Güç Kaynağı (KGK)

Süper kapasitörler, hızlı ve güvenilir enerji depolama ve deşarj yetenekleri sağlayarak, elektrik kesintileri sırasında kesintileri önlemek için demiryolu sisteminin sürekli çalışmasını sağlar. Aşırı ortam sıcaklıkları da dahil olmak üzere zorlu ortamlardaki verimlilikleri, onları çeşitli uygulamalar için son derece kullanışlı hale getirerek kritik demiryolu sistemlerinde stabiliteyi ve güvenliği artırır.

Ek olarak, hem Windows hem de Linux için Yazılım Geliştirme Kitlerinin (SDK) mevcut oması, Eaton’ın süper kapasitörlerinin mevcut demiryolu altyapısında sorunsuz olarak kullanılmasına olanak sağlıyor.

Kablosuz İletişimde 5G ve Wi-Fi 6 Bütünleşmesi

En son 5G ve Wi-Fi 6 teknolojilerinin bütünleşmesi, demiryolu endüstrisi için çok sayıda önemli avantajlar sağlayarak demiryolu platformu uygulamalarında devrim yaratıyor. Bu gelişmiş kablosuz teknolojiler, yüksek hızlı bağlantı ve daha düşük gecikme süresi sunarak taşıt üstü sistemler ile alt yapı arasında kesintisiz veri alışverişine olanak tanır. Yolcular artık daha hızlı internet erişiminin, video akışının keyfini çıkarabilir ve yolculukları boyunca bağlantıda kalarak genel olarak yolculuk deneyimleri önemli ölçüde iyileştirilebilir. 5G ve Wi-Fi 6’nın kullanımı, yolcu deneyimini iyileştirmenin ötesinde demiryolu araçlarına önemli güvenlik ve operasyonel kazanımlar da getiriyor. Bu teknolojilerin düşük gecikme süresi ve hızlı yanıt süreleri hassas işlemlere olanak tanır. Gerçek zamanlı izleme ve tanılama, operatörlerin potansiyel sorunları anında tespit etmesine, kestirimci bakım yapmasına ve arıza süresini azaltmasına olanak tanır. Geleceğin çözümü olan bu teknolojiler, hem yolculara hem de operatörlere ek faydalar sağlayan daha akıllı ve daha güvenilir demiryolu sistemlerinin yolunu açıyor.

5G WiFi