24 MP Çözünürlüklü Endüstriyel Kameralar

Basler ace2 endüstriyel kamera ailesi 24MP çözünürlük sunuyor

ace2 Basic / Pro Kamera

Basler ‘in ilk nesil ace serisi kameralarıyla edinilen saha deneyimleri ve kullanıcı değerlendirmeleri  sonrasında, yeni CMOS sensör  teknolojileri kullanılarak geliştirdiği ace 2 Basic ve ace 2 Pro modelleri; 24.4MP çözünürlüğü destekliyor.

ace 2 endüstriyel kamera ailesi; kompakt yapıları, C-Mount tipi kolay kullanılabilen, evrensel objektif bağlantılarıyla, ekonomik fiyatlı Basic, yüksek performanslı  Pro modelleriyle ülkemizde üretim yönlendirme, ürün tanımlama, montaj denetim, kalite kontrol, boyut ölçümleme gibi bir çok farklı uygulamada güvenle kullanılmaktadır.

Pregius S Sensör
Sony Pregius S Sensör

Basler, Sony ‘nin gelişkin Pregius S CMOS sensörlerinden IMX 540 modelini kullanan sekiz farklı kamera sunuyor. 24.4MP yani 5328 x 4608 piksellik çözünürlüğe sahip bu modeller; saniyede 4 ila 15fps arasında değişen görüntü yakalama hızları, USB 3.0 veya GigE iletişim arayüzleri ve monokrom veya renkli olmalarıyla birbirlerinden ayrılıyorlar.

blaze 3D ToF (Time-of-Flight) Kamera

Lazer yardımıyla ışığın “uçuş süresi”ni (ToF) ölçerek 3D görüntü çözümleme

blaze ToF Kamera

Kameraya eklene bir lazer üretcein belirli bir dalga boyunda gönderdiği bir ışık demetinin görüş açısındaki yüzeylere çarptıktan sonra yansıyarak geri dönüşündeki zaman farklılıklarıyla 3D görüntü elde etme sürecine İngilizce Time-of-Flight (ToF) denmektedir. Basler blaze ürününde 940nm (kızılötesine yakın) bir lazer ışığı kullanarak 2D ve 3D görüntü için mesafe, yoğunluk ve güvenirlik haritalarından oluşan çoklu bir görüntü bilgisi elde edilir. 

Sony DepthSense™ IMX556PLR sensörüyle VGA çözünürlüğünde, yaklaşık 1mm hassasiyetinde x,y,z koordinatlarından oluşan ölçümlerle yapay renklendirilmiş, bir görüntü nokta bulutu elde edilir. 

3D Nokta Bulutu
blaze vs blaze + ace

Seçimli olarak blaze kameranın kutusuna bir renkli ace kamera eklemesiyle hassasiyeti artırılmış, gerçek renkli RGB-D görüntü bulutu oluşturulur. blaze IP67 korumalı yapısı, kullanılan lazer, direkt ışık altında olmayan harici ortamlarda da kullanıma olanak sağlamaktadır. GigE iletişim arayüzü üzerinden aynı anda birden çok blaze kameranın senkron olarak kullanımıyla geniş alanların kritik açı ve faklı ilgi noktalarının 3D konum ve boyut bilgisine gerçek zamanlı erişmek mümkün olabilmektedir.

Yapay Görme Yönetimli Robotik Kameraları

3D Stereo (İki Lensli) Kameralar

Basler Stereo Kamera
Stereo Kameralar

İki gözlü canlılar; gözlerinin konumlarındaki farklılık sayesinde görüntülerin mesafesi ve derinliğiyle ilgili algılarını doğuştan gelen üçgenlendirme becerileriyle tamamlar. Bunu iki (tercihen üç) baz istasyon yardımıyla bir GSM aygıtın konumunun belirlenmesine benzetebiliriz. Basler stereo kameraları üçgenlendirmede sektörde yaygın olarak kullanılan SGM (Semi-Global-Matching) algoritmasını kullanmaktadır.  

Tarım Uygulaması
Tarımsal Uygulamalar
Hizmet Robotları
Hizmet Robotları

Referans (ana) görüntü için sol objektif kullanılırken, sağdan gelen görüntü üzerinde SGM prosedürü uygulanarak görsel nokta bulutu, güvenirlik görüntüsü ve 3D görselleştirilmesi oluşturulur. İki adet görme sensörü, Nvidia Tegra K1 işlemcisini kullanan bir anakart üzerine direkt bütünleştirildiği için veri iletişimi ve işlenmesi son derece hızlı yapılabilmektedir.

Basler stereo kameralar farklı sektörlerin robotik uygulamalarında kullanıma hazırdır:

  • Lojistik – makine yükleme ve boşaltma işlemlerinde
  • Endüstriyel Otomasyon – işleme, montaj
  • Tarım – tarlada ürün sayma, sağlık takibi
  • Hizmet Robotları – teslimat hizmetleri, yemek hazırlama desteği