Lima Endustriyel Bilgisayar

This group includes; Industrial Computers, Tablet, Panel PC, Monitors, Processor Modules and Rack Type systems which are designed in accordance with the requirements and operating conditions of industrial platforms and have advanced interfaces, processing power, and high endurance.

Endüstriyel çalışma koşullarının gerektirdiği dayanım, yedeklilik, performans ve güvenilirliğe sahip Ağ Aygıtları, Haberleşme Kart ve Modülleri gibi haberleşme ürünlerini içeren gruptur.

Otomasyon uygulamalarının en temel ihtiyacı olan sahadan/makineden veri toplama ve kontrol amaçlı giriş/çıkış kart ve modüllerini içerir.

Görüntüyü sayısal olarak yakalayıp işleme ve elde edilen sonuçları yorumlayıp dış dünyaya aktarma işlemidir. Yapay görme sistemleri temel olarak kamera, lens, görüntü işleme bilgisayarı, görüntü yakalama kartı, aydınlatma sistemi, görüntü işleme yazılımı gibi bileşenlerden oluşur.

It’s the sector whose main area of interest is the design of the management, control, safety, passenger information, entertainment and communication systems of the rolling stock, motorway, marine and air vehicles, which are used for passenger and load transportation.

The sector aiming to develop national technologies for the needs of land, navy and air forces and reduce dependency on foreign resources.

Altyapı; ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme ve enerji başta olmak üzere ekonomik büyümenin taşıyıcısı olan alanlarda projeler üretilen sektördür. Akıllı şehir ise ancak gelişkin bir altyapı yardımıyla varlık ve kaynaklarını verimli bir şekilde yönetilmesiyle gerçekleşir. 

It’s the design and deployment of systems specifically targeting applications ranging from border security to building, street ,facility, traffic and manufacturing site security.

Enerjinin üretimi, depolanması, iletimi, güvenli ve verimli bir şekilde kullanımı için; uçtaki aygıttan ulusal şebeke merkezlerine kadar veri toplama, iletişim, süreç denetimi ve görselleştirilme sistemlerini kapsar. 

The sector targeting to design and develop the processes and systems which increase the quality and yield of industrial production lines.

News

Otonom Araçlar, Teleoperasyon, ADAS için Araç Bilgisayarı
More Information
Raylı Ulaşım Bilgisayarı
Advantech, ürettiği son teknoloji ürünü EN 50155 bilgisayar platformu olan ITA-580 ile demiryolu sektörünün dijitalleştirmesinde yeni bir dönem açıyor.
More Information
Advantech Savunma Sanayi Platformları
Advantech platformları Türkiye'nin güvenlik ve savunma sektörlerinde 25 senedir güvenle kullanılıyor.
Advantech Kenar Yapay Zeka Platformları
Edge Yapay Zeka
Previous slide
Next slide

Who we are

Lima Industrial Computer was established in 1995 to produce and distribute industrial computing, communication and automation solutions. Its primary goal is to deliver mission-critical and long-lasting projects to Turkiye's emerging sectors and to contribute to its industrial digitalization era.

Lima’s wide product portfolio consists of industrial and military grade computer, communication, automation and machine vision products from leading manufacturers in the world. Among its partners are; Advantech Co. Ltd., Basler AG., Innodisk, Kontron, Kowa, MBJ Imaging, Neousys, Optimed, Photonfocus and Zebra – Matrox Imaging.

In addition to industrial computing, Lima specializes in machine vision. It delivers innovative solutions using 3D image processing and AI technologies with its business partners and experienced engineering team.

Advantech Logo
Kontron Logo
Neousys Technology
Basler Logo
Kowa
Photonfocus Logo