Lima Endüstriyel Bilgisayar
PERPA B Blok, Kat:11, No.1751, Okmeydanı - 34384, İstanbul - Türkiye
Tel:+90(212) 320 0260    Fax:+90(212)320 0265

Endüstriyel Panel PC ve Monitör Ürünleri

Dokunmatik Panel PC ve monitörler; insan-makina ekileşimi gerektiren hemen her endüstriyel uygulamada temel kulanıcı arayüzü (HMI: Human-Machine Interface) durumundadır. Advantech ve IEI Integration; Dokunmatik Panel PC ve monitör üretimi konusunda dünyada lider konumundaki şirketlerdir. Ürettikleri bu endüstriyel bilişim ürünlerinin önemli özellikleri aşağıda özetlenmektedir:

Fansız tasarım, düşük enerji kullanan işlemci, uzun ömürlü LCD ekran modülü, genişletilmiş sıcaklık aralığında çalışabilme seçenekleri, şok ve titreşime dayanıklı tasarım, sızdırmaz IP65 bnzeri bir koruma sınıfına sahip ön cephe, dayanıklı gövde malzemesi, geleneksel disk medyası yerine endüstriyel elektronik disk (SSD) veya kompakt flash kart gibi flash belleklerin kullanımı, uzun üretim dönemleri süresince tedarik edilebilmeleri, uluslarası bağımsız laboratuvarlardan güvenlik ve endüstriyel sertifikasyona sahip olmak

Endüstriyel panel bilgisayarların genel tasarımlarında kabloları azaltacak, geniş voltaj aralığında çalışmalarını sağlayacak önlemler alınmıştır. Üzerlerinde endüstriyel otomasyon uygulamalarının gerek duyduğu seri portları bulunur. Hemen tüm modeller içerdikleri çift Ethernet arabirimi sayesinde otomasyon ve kurumsal ağların birbirinden ayrılmalarına olanak sağlar.

Dokunmatik özelliği; ekran üzerine konulan ve genellikle insan parmağının üzerinde oluşturuduğu bir rezistif yada kapasitif elektriksel değişimi aktaran cam tabanlı algılayıcı elemanlarla kazandırılır. Kapasitif teknolojiler akıllı telefonlardaki gibi çoklu dokunmaya olanak sağlarken rezistif olanlar ise sadece tek noktadaki dokunmayı iletir.

Bilgisayar ekranlarındaki elışılagelmiş en-boy oranı 4:3 iken HD ve Full HD yayınlara uyumlu televizyon teknolojisinin yönlendirmesiyle 16:9 oranı da kullanılmaya başlanmıştır. Geniş ekranlı dediğimiz bu ürünler zaman içinde bütün 4:3 oranlı ekranların yerini almaya başlamışlardır.

Advantech Endüstriyel İş İstasyonları üzerilerine ek kart takılabilecek şekilde tasarlanmış olan panel bilgisayarlardır. Böylece; ISA, PCI ve PCIe mimarili DAQ (sinyal toplama), servo motor kontrol ve endüstriyel iletişim amaçlı kartlar eklenebilmektedir. Ürünlerin bir grubunun üzerinde membran klavye yer alırken diğerlerinin üzerinde sadece dokunmatik ekran yer almaktadır.

Endüstriyel Fansız Panel PC

Toz ve titreşim; bilişim ekipmanlarının havalandırma ve hareketli bileşenleri üzeride çok olumsuz etkiler yapar. Bu sorunla başetmenin en etkili yöntemi, işlemci ve beslemedeki fanlardan kurtulmaktır. Gelişen işlemci teknolojisi Intel© Core™ i7 düzeyinde bile fansız çalışmaya olanak sağlamaktadır. Fansız işlemciye ek olarak harici, fansız AC/DC dönüştürücü adaptör kullanımıyla panel bilgisayarlardaki bütün fanlardan kurtulunmuş olur.

Toza karşı alınacak bir diğer önlem de dokunmatik cam ve ön çerçevenin bütünleştiği tam düz ön cepheli modelleri seçmektedir. Bu modeller de genellikle kapasitif dokunmatik teknolojisi kullanılır.

Yüksek Performanslı Panel Bilgisayar ve İş İstasyonları

Yüksek perfomanslı işlemci kullanılmasına gerek duyan, yüksek güç tüketimi ve dolayısıyla ısı üretimi olan kartlar kullanan Panel PC'lerde fanlı işlemci ve yine fanlı güç kaynakları kullanımı zorunlu olmaktadır.

Endüstriyel İş İstasyonları olarak adlandırılan Panel PC'ler üzerilerine ek kart takılabilecek şekilde tasarlanmış olan bilgisayarlardır. Böylece; ISA, öok sayıda PCI ve PCIe mimarili DAQ (sinyal toplama), servo motor kontrol ve endüstriyel iletişim amaçlı kartlar eklenebilmektedir. Ürünlerin bir grubunun üzerinde membran klavye yer alırken diğerlerinin üzerinde sadece dokunmatik ekran yer almaktadır.

Endüstriyel Monitörler

Bu grupta endüstriyel uygulamaların zorunlu kıldığı; düşük / yüksek sıcaklıklarda çalışabilme, sızdırmazlık, uzun ömür, yüksek parlaklık, özel montaj aksamı gibi gereksinimler için üretilmiş monitörler bulunmaktadır. Endüstriyel monitörler rezistif, kapasitif veya SAW gibi farklı bir dokunmatik seçenekleriyle sipariş edilebilmektedir. Zorlu koşullarda çalışmak üzere tasarlanmış endüstriyel monitörlerinde DVI-D, Analog VGA, HDMI gibi çeşitli video girişleri bulunmaktadır.

Dokunmatik ekran olarak hemen her alanda kullanılabilen bu ürünlere ek olarak CID2 (Atex), denizcilik sertifikasyonu alınmış sektörel monitörler de üretilmektedir.

Ek olarak sistem bütünleştiricilerin kendi tasarımlarında kolay kullanımlarına olanak sağlayan açık kasalı ekran kitleri de bu grupta sunulmaktadır.

Ana Sayfa | Lima | Ürünler | Advantech - Endüstriyel PC | Advantech - Otomasyon | IEI Integration | Fastwel | Basic Tiger  | English